תכנית אלפא

אלפא היא תכנית חדשנית לתלמידים מחוננים בחינוך העל יסודי (בוגרי כיתות ט׳) המאפשרת למשתתפיה להשתלב בעולם המחקר המדעי העכשווי. התכנית גובשה במטרה לספק את הצרכים הייחודיים של תלמידים מחוננים תוך כדי העשרת עולם הידע המדעי שלהם, חשיפתם למחקר מדעי ברמה גבוהה והקניית הכישורים הנדרשים לגיבוש מחקר מדעי עצמאי ועבודת מחקר ברמה אקדמית בשילוב עם פעילות חברתית מתוך מטרה לאפשר למשתתפים להתפתח בו זמנית בתחום המדעי ובתחום החברתי.

משך התכנית הוא 3 שנים. פעילות התוכנית בשנה הראשונה כוללת 4 סדרות של יומיים לימודיים בתנאי פנימייה וכן קיומו של מחנה קיץ. בנוסף מתקיימים מפגשים יחידניים של התלמידים עם המנחים שלהם. המנחים הם בעלי תארים מתקדמים ד״ר ופרופסור.

בשנה השנייה מתחיל תהליך כתיבת העבודות  שמסתיים בשנה השלישית.

עבודת המחקר יכולה להוות תחליף לבחינת בגרות במקצוע מדעי או כעבודה אקדמית בפני עצמה.

על מנת לאפשר גם לבנות דתיות להשתלב בתכנית, הנהלת החמ"ד פעלה בשיתוף עם קרן קרב והאגף למחוננים לשילוב תלמידי החמ"ד בתכנית תוך התאמת התנאים בתכנית לתלמידי החמ"ד, לפיכך נפתח מסלול לבנות באוניברסיטת אריאל. כל הפעילות הלימודית והחברתית של קבוצה זו מתקיימת בהפרדה מלאה בין בנים לבנות והתוכנית החברתית מותאמת לחמ"ד ומלווה על ידי צוותים חינוכיים תואמים.

תנאי הקבלה :

במהלך כיתה ח׳ נעשה תהליך איתור הכולל  מילוי שאלון, כתיבת חיבור, הרשמה, מבחן בכתב וראיון.

תלמידה שעברה מבחן מחוננים ביסודי ( ניתן לגשת למבחן מחוננים  גם לאחר ההרשמה) בחינת כניסה וראיון אישי.

בנות המחזור הראשון בתכנית (שנפתח בשנת הלימודים תשע״ז) הגישו השנה את ההצעות לעבודת המקר שלהן  והן נמצאות בשלבי אישור אחרונים של הפיקוח של משרד החינוך ושל המעריכים.

עבודות במחקר של בנות האולפנה הן בתחום הפיזיקה  ועוסקות בנושאים :

 חשיפה לקרינה במהלך טיפולים בקרדיולוגיה פולשנית

טיפול בסרטן הערמונית ע״י שימוש בתכשיר רדיואקטיבי

אופטימיזציה של ניגוד כאשר משתמשים בפולסים בזווית קטנה